Yükleniyor... Lütfen Bekleyin...
KATEGORİLER

Para Sayma Makinesi

Para Sayma Makinesi

             Gün geçtikçe daha fazla kitleye yayılan para sayma makinesi, önceleri para akışının fazla ve hızlı olduğu büyük işletmelerde ve bankalarda kullanılırken, şimdilerde küçük büyük demeden birçok işletmede varlığını hissettirmeye başlamıştır.

 Para Sayma Makinesine Neden Gerek Var?

             İnsanların elle parayı saymaları zaman alır. Tabii dalgınlık, dikkatsizlik gibi nedenlerle yanlış sayım yapılabilir. Para sayma makineleri para sayma işi hızlandırır ve zaman kaybının önüne geçer. Aynı zamanda çok kısa anı kapsayan hızlı sayımda, yanlış sayım riski yok denecek kadardır. Gene elle yapılan sahte para kontrolleri zaman alırken, çok fazla olan destelerde dikkatten kaçabilme olabilir. Para sayma makinesi sahte para ayırma özelliğiyle oldukça güvenilirdir. Yapılan sahte para ayıklama işlemiyle oluşabilecek sahte paranın kasaya girme riskinin önüne geçilir.
 
 Para Sayma Makinelerinin Çeşitleri
 
            Parayı hızlı ve sahte para ayıklama özelliğiyle güvenli sayması ile anılan para sayma makinelerine, teknolojinin ilerlemesiyle, birçok farklı özellik eklenmiş ve çeşitlenmiştir. Son teknolojilerle eklenen özellikleriyle sayım yapılırken kaç adet para kullanıldığını gösteren sayma makineleri, karışık para koyulan destelerde sayım tutarını hangi paradan kaç tane olduğunu gösteren karışık sayan makineler, sayımını yaparken seri numarasını okuyup ön yüzünün arka yüzünü ayarlayan profesyonel makineleri gibi çeşitleri vardır. Ayrıca dil ve para seçenekleri olan para sayma makineleri yabancı paraları da güvenle ve hızla saymayı sağlar. Gelecekte teknolojinin ilerlemesiyle daha farklı özellikleri hayatlara girecektir.
 
Artık Paralarınızı Siz Değil O Saysın
 

Para sayma makinesi nedir ve avantajları nelerdir?

 
            Kâğıt ve bozuk paraları otomatik olarak sayan ve sahte olanları ayıran makineye para sayma makinesi denir. Günümüzde sahte para üretenlerin sayısı çok fazla artmıştır. Piyasaya sürülen sahte paralar gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi yapılmaktadır. Bu nedenle çoğu kişi bilmeden sahte paraları almaktadır. Özellikle günde çok fazla para saymak zorunda kalınan yerlerde elle para saymak hem imkânsız hem de risklidir.
 
            Para sayma makinesi ile hem paralar hızlı bir şekilde sayılırken hem de sahte para ayırımı yapılır. Özellikle banka, döviz büroları ve kamu kurumlarında kullanılan para sayma makineleri artık büyük küçük fark etmeden bütün işletmelerde kullanılmaya başlamıştır. Para sayma makinesi zamandan da tasarruf edilmesini sağlamaktadır. El ile çok fazla zaman alacak para sayma işlemi makine ile hemen yapılmaktadır.
 

 Para Sayma Makinesi Çalışma Şekli

             Para sayma makinesini çalıştırmak için fiş prize takıldığında para sayma makinesi ilk olarak otomatik açılarak kendini yeniler. Işığı yanar söner ve parayı sayan mekanik dönen yer bir kere dönerek paranın sayıldıktan sonra koyulacağı yerin kapağı açılıp geri kapanır. Bu otomatik hazırlanma bitince para sayma makinesinin ekranında 0 sayısı gözükür. Bu sayı gözüktüğü zaman artık paraları saymaya başlayabilirsiniz demektedir. Eğer her banknotu karışık saymak isterseniz sadece TL kısmına getirilerek çalıştırılır. Ancak deste oluşturacaksanız hem TL kısmına hem de deste kısmına basılır.
 Para Sayma Makinelerinin Avantajları Nelerdir?
             Madeni para ve kağıt para sayma makinesi olarak iki kısma ayrılan para sayma makinesi iki içerikle de üretilmektedir. Bazı modellerde hem kağıt para hem de madeni para sayma haznesi olan makineler bulunmaktadır. Sahte para dedektörü olan cihazlarla döviz sayma seçenekleri de bulunmaktadır. Marketler, avm'ler, bankalar, benzin istasyonları, elektrik ve su idaresi, postane, döviz büroları, borsalar ve kuyumcular gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Para sayma makinelerinde aynı zamanda dedektör bulunmaktadır.
 
            Sahte paraları ayıran, sayma makinelerinde madeni paralarda sayılmaktadır. Hasarlı ve yırtık paraları da ayıran para sayma makinesi, büyük destekleri sayarken hasarlıları ayırmakta fayda sağlar. Manyetik ve ultraviyole imza türlerini keşfedebilmektedir. Aynı zamanda para yoğunluğu da ölçebilen para sayma makineleri ticaret zamanından kâr sağlar. Hata payını ortadan kaldırır ve sahte paraları ayırarak hesabınızın doğru yapılmasını sağlar.
 
            Dolar, Euro, GBP gibi dövizleri sayabilen para sayma makineleri, madeni paraları tek tek ayırarak saymaktadır. Bozuk paraları seçmenize gerek kalmadan, haznelere ayırarak para sayma işleminizi gerçekleştirir. Kâğıt banknotlarda da karışık paraları ayrıştırarak sayan modeller sayesinde iş tasarrufu sağlanır. Paranın var olduğu her ortamda kullanılabilen para sayma makineleri, mesai saatlerini kısaltarak, hatasız hesap yapabilme avantajı sağlamaktadır.
 
            Mağazacılık ve toptan ticaret yapan hemen her sektörde kullanılan para sayma makineleri, bozuk, yıpranmış ve yırtık banknotları ayrıştırmanıza yardımcı olur. Bankaların kuyruk sırasını azaltan para sayma makineleridir.