Yükleniyor... Lütfen Bekleyin...
 Yükleniyor... Lütfen Bekleyin...

BİZDEN HABERLER

 • Para Sayma Makinesi

  Para Sayma Makinesi


   
              Para sayma makinesinin içi dedektör ve sensörlerle kaplıdır. Para sayma makinesi çalışma prensibi, parayı makinenin üst bölmesine yerleştirirsiniz ve bu bölmede bulunan sensörler aracılığıyla makine parayı algılar ve saymaya başlar. Para sayma makinesi paraları tek tek saydığına göre ilk olarak sayım sensörleri devreye girer. Paranın yırtık, kesik veya hasarlı olup olmadığını sayım sensörleri, kızıl ötesi dedektörler vasıtasıyla kontrol eder.
   
              Daha sonra yine aynı sensörler paranın kağıt kalınlığını inceler. Parada herhangi bir kesik, yırtık, hasar varsa veya para sahteyse bazı makineler sayımı durdurarak kullanıcıya uyarı verir. Bazı makineler ise anormal olan parayı üst hazneye atar ve sayıma devam eder. Para, sayım sensörlerinden sonra sahte para kontrol dedektörlerinden geçer. Bu sensörler sırasıyla UV, MG ve MT sensörleridir. Sayım sensöründe olduğu gibi anormal bir parayla karşılaşırsa makine ya sayımı durdurur, ya da anormal parayı üst bölmeye atarak sayıma devam eder.
   
   Para Sayma Makinesi Sahte Para Kontrol Sensörleri
   
              Son zamanlarda çıkan para sayma makinelerine teknolojinin gelişimi de entegre edilerek tıpkı belge tarayıcı gibi çalıştırılmaya başlanmıştır. Bu sayede makine paranın çift taraflı resmini çekerek işlemciye aktarır. İşlemci de paranın boyutuna hakim olur ve hangi parayla eşleşme yapıldığına dair bilgiyi de edinmiş olur. Bu sistem dakikada 1.500 adete çıkan bir hızda gerçeklemektedir.
   
   Para Sayma Makinesinde Sahte Para Kontrol Sensörlerinin Avantajları
   
              Para sayma makinelerinde yer alan para sayma ve sahte parayı ayırt etme işlemleri yukarıda belirttiğimiz gibi gerçeklemektedir. Sahte para ayırt etme makinelerinde de sistem aynı bu şekilde çalışmaktadır. Tek fark ise para sayma makinelerinde kontrol toplu halde yapılırken, sahte para ayırt etme makinelerinde ise tek tek gerçekleştirilebilmektedir. Manuel olarak hem para saymak hem de paranın sahteliğini kontrol etmek zaman alıcı bir iştir.