Yükleniyor... Lütfen Bekleyin...
 Yükleniyor... Lütfen Bekleyin...

BİZDEN HABERLER

 • Para Sayma Makinesinin Önemi

  Para Sayma Makinesinin Önemi


   
    Para Sayma Makinesi Nasıl Çalışmaktadır?
   
   
              Para sayma makinesinde birden fazla sayıda sensör ve detektör bulunmaktadır. Makinenin üst kısmında bulunan sensörler sayesinde makine, hazneye konulan parayı algılar ve algılama sonrası çalışmaya başlar. Makine haznesine konulan para öncelikle para sayma bölümünden geçer. Para sayma bölümünde bulunan sistem ve kızıl ötesi detektör aracılığı ile para kontrol işlemi yapılır. Yani paranın tam olup olmadığı saptanarak; yarım, kesik ve benzeri hatalı paraların tespiti yapılır. Bundan sonraki aşamada para sayma makinesinde bulunan sistem paranın kağıt kalınlığını ölçer.
   
              Tüm bu işlemleri çok kısa süre de gerçekleştiren makine para da sorun tespit ederse; makine sayımı durdurur ve hata verir. Çift katlı para sayma makinelerinde, sorunlu para sayma haznesinin üst kısmına gönderir ve kaldığı yerden diğer paraları saymayı sürdürür. Para sayım kısmını geçen paralar, sahte kontrol detektör kısmına ulaşır. Burada da her hangi olumsuz ya da şüpheli durum yoksa sayım sağlıklı bir şekilde tamamlanır. Olumsuz bir durum varsa makine sayımı durdurur veya şüpheli parayı kabul etmez.
   
   Para Sayma Makinesinin Avantajları Nelerdir?
   
   1- Para sayma makinesi sahte, yırtık ya da sorunlu paraları tespit etmesi özellikle büyük veya küçük çaplı işletmelerce önemlidir. Çünkü kişi bazen iş yoğunluğundan dolayı bazen dikkatsizlikten elle saydığı zaman paranın sahte olup olmadığını anlamakta zorlanır. Böyle zamanlarda sahte para alma olasılığı yüksektir. Bu sebeple her iş yerinde bir sayma makinesi olması şarttır.
   
   2- Para sayma makinesi sorunlu paraları tespit etmenin yanı sıra para sayma konusunda da oldukça hızlı ve hata yapmaz. Kişiler elle hızlı bir şekilde para saydıkları zaman hata yapma olasılıkları yüksektir. Bu sebeple para sayma makinesi oldukça cazip görünmektedir.